Budapešť, královna Maďarska

Budapešť je často vyhledávanou lokalitou právě pro výskyt lázní – v létě i v zimě. Vaši pozornost si však zaslouží i z jiných důvodů. Nachází se zde velké množství památek, zajímavostí, historických míst, ale i restaurací, trhů a procházkových tras, které vás jistě okouzlí.
Přestože při potulování se uličkami Budapešti nejspíš narazíte na mnoho zajímavých objektů, zde je seznam míst, které byste neměli rozhodně opomenout:
tramvaj v Budapešti
1. Hösök Tere – Náměstí hrdinů
Náměstí s dominantním památníkem, které je zapsáno v památkách UNESCO. Je rozlehlé a má zajímavou architekturu.
2. Vajdahunyad Castle
Kostel jako z pohádky, který se nachází ve velikém parku přímo za Náměstním hrdinů. Je obklopen řekou a jezerem.
3. Budapest Eye – Budapešťské oko
I když nejste v Londýně, i zde si můžete vychutnat pohled na celé město z velkého točitého oka, resp. z jedné z jeho kabinek.
4. Parlamento Budapest – Budapešťský parlament
Při svých toulkách městem nepochybně narazíte na Parlament, historickou stavbu s milionem ostrých věžiček. Je krásný ze všech stran a ze všech úhlů.
5. St. Stephen’s Basilica – Bazilika Svatého Štěpána
Stavba, která rozlohou i atmosférou připomíná českou architekturu, a kterou je potřeba obdivovat zvnějšku i zevnitř.
6. Fisherman’s Bastion – Rybářská bašta
Tato stavba je vidět již ze samotného centra. Budapešť je obecně nerovná plocha a na některé vyhlídkové plochy je potřeba si vyšlápnout. Pokud vás bolí nohy, svezte se místními historickými tramvajemi žluté barvy.
Pro milovníky dobrého jídla a pití máme rovněž několik zajímavých typů, které stojí za návštěvu:
osvětlený maďarský parlament
7. Ruin pubs
Jedná se o komplex podniků, které byly vybudovány z opuštěných budov, a přestože nyní obsahují často i moderní vybavení, zaujmou vás především svou atmosférou – oprýskané zdivo, rustikální výzdoba, a otevřené prostory. To vše naleznete o cestě do polorozpadlých domů za účelem večerní zábavy. Neznámější z této skupiny hospod je turistický bar Szimpla Kert.
8. Karaván
Food market ve vnitrobloku, který vám nabídne nejrůznější druhy občerstvení. Naleznete zde malé i větší stánky, pevné i pojízdné, a mimo jiné i chill-out zóny, kde si můžete v klidu vychutnat svůj oběd nebo večeři.

6 roky ago