Jak na malého vzteklouna

Patřit ke šťastným rodičům malého vzteklouna je někdy opravdu hodně náročné. Dovede nám připravit nejednu horkou chvilku. Při běžném nákupu si najednou něco „umane“, „zasekne se“ a je zle. Nastane stresující moment pro všechny zúčastněné i ostatní nevinné návštěvníky obchodu. Hlučný veřejný výstup našeho zlatíčka většinou naše nervy nevydrží. Po nezdařeném pokusu o mírné a klidné řešení nepříjemné situace se ho nakonec pokusíme někam odtáhnout, „uklidit“ z očí lidí kolem. Většina lidí utíká pryč, mají svých starostí dost. Někteří si jistě říkají, že máme nevychovance, kterého klidně necháme řvát a obtěžovat celé široké okolí. Najdou se i jedinci, kteří nás odsoudí rovnou jako tyrany a nejraději by na nás volali policii. Kdyby raději někdo poradil, co se vzteklým mrňousem v této zapeklité chvilce dělat!

Klid, nádech a výdech. A jdeme na to.

smutná holčička

První pomoc

Předně je potřeba si uvědomit, že logické vysvětlování na „rozjetého“ vzteklouna prostě neplatí. Nemá vůbec cenu zkoušet ho v této situaci přesvědčovat, že danou věc opravdu nepotřebuje a kupovat jí tudíž nebudeme. Podle odborníků cítí při záchvatu hysterie velké množství různých emocí. Například nejen hněv a vztek, ale i smutek a zklamání. Dítě potřebuje pocítit, že ho vnímáme a víme, jak mu je. Nejlepší je ho politovat, obejmout. A jen co se trošku uklidní, tak rychle opustíme rizikový prostor. Rychle pryč, ven. Hlavně mu na usmířenou věc, kvůli které vše začalo, nekupujeme! Přivedlo by ho to na myšlenku, že scénka s hysterií zabrala. Že je to správná strategie, která na nás platí. Výstup by se tak při nejbližší příležitosti jistě opakoval!

Prevence

Při dalším nákupu s mrňousem je potřeba zajistit, aby se zlostný výstup již neopakoval. Vyhýbat se částem obchodů, kde je umístěno „rizikové“ zboží. Není to vůbec jednoduchá záležitost. Obchodníci nám to jejich strategií prodeje hodně ztěžují. Když se nám povede určitým oddělením, kde je „žhavá půda“ vyhnout, čeká nás rizikové zboží tam, kudy chodit prostě musíme. V prostoru, kde platíme. U pokladen jsou umístěny různé sladkosti jako bonbóny, čokoláda, žvýkačky i malé hračky.

osamělý chlapec

Někdy přijde hysterická chvilka i na dítě, které se takto obvykle nechová. Může to být způsobeno únavou, horkem, nudou, dlouhým čekáním a sezením v nákupním košíku. Je potřeba nálady dětí sledovat a vědět, co jim vadí, co je dráždí, stresuje. A pak je zbytečně takovým situacím nevystavovat!

6 roky ago