Jak si snadno a rychle zjistit výši čisté mzdy před nástupem do zaměstnání?

Výše mzdy zajímá každého zaměstnance a je dobré si pohlídat, jaká částka vám přijde na účet zejména tehdy, pokud nastupujete do nového zaměstnání.

Jak si snadno a rychle zjistit výši čisté mzdy před nástupem do zaměstnání?

Mzda je pro nás důležitá, pokud hledáme nové zaměstnání, jde obvykle o to nejdůležitější, co si zjišťujeme. Jenže ve smlouvě se uvádí vždy pouze mzda hrubá, ta čistá ne. Tu si musíme v případě potřeby spočítat sami, přitom právě čistá mzda je pro nás podstatná. Z hrubé mzdy se dále odečítají položky, zatímco čistá mzda je tou, kterou nám na konci odpracovaného měsíce přijde na účet. Už předem si ujasněte, kolik vlastně vyděláte.

pexels-photo-545065

Jak se získává výše čisté mzdy

Čistá mzda je částka, která každému zaměstnanci přijde po odpracovaném měsíci na účet. Jde o konečnou částku, a proto se jí také říká čistá. Zatímco hrubá mzda, která je zpravidla uváděna vždy v pracovní smlouvě, ale třeba i v inzerátu na novou pracovní pozici, je částkou, ze které se dále strhává zdravotní a sociální pojištění nebo zálohy na daně. U některých jedinců se pak k tomu ještě přičítají naopak slevy na dani, to platí zejména v případě, že si přiznáváte každý měsíc na daních děti. Zahrnuty jsou v tom ještě další výjimky, a proto se snadno může stát, že budete mít úplně jinou výplatu, než kolega, který s vámi celý měsíc pracoval.

Jak si ji vypočítat

To, jakou budete mít svou skutečnou čistou mzdu, si můžete poměrně snadno zjistit a určitě nemusíte čekat až na první výplatu. Potřeba k tomu jsou jisté znalosti, ale ty mít nemusíte, pokud se vydáte na internet a tak využijete k výpočtu své mzdy chytrou internetovou kalkulačku. Do připravených kolonek pak jen napíšete údaje ze své smlouvy a snadno se dozvíte, jakou výplatu můžete skutečně očekávat. Dozvědět se můžete i to, kolik peněz je z vaší výplaty odváděno státu. Vždycky je dobré mít v těchto věcech přehled.

pexels-photo-5466806

Hrubá mzda je pak logicky vždy vyšší, než čistá mzda, tedy ta skutečně reálná mzda, kterou obdržíte. I když o nové práci uvažujete, tohle mějte na paměti, protože čistou mzdu vám nikdo předem nesdělí, uvádí se údaj o hrubé mzdě.

Už víte, kolik skutečně vyděláváte?

3 roky ago