Jak zabezpečit svůj vůz a věci v něm

Jistě jste si všimli nápisů, které svého času zaplavily snad každé parkoviště před supermarketem. Hlásaly slogan, který zlidověl: „Auto není trezor!“. Narážely tím na skutečnost, že mnohý návštěvník některého z obchodu hodně podceňuje skutečnost, že právě po parkovištích korzuje spousta kriminálníků. Vyhlížejí kde, v kterém autě jeho majitel zanechal mobil, kde je nezabezpečené rádio, kde taška, která vypadá, že by uvnitř mohla skrývat nějakou cennost.
auta na parkovišti
Dostat se do vozu je pro zkušeného zloděje hračka. Stačí, aby použil některý z mnoha grifů, pár vteřin, a je vevnitř. Pravděpodobnost, že si jeho počínání všimne někdo z kolemjdoucích, je minimální. Ti většinou mají své problémy a nevšímají si. Někdy z důvodu, že si nechtějí komplikovat život, někdy z důvodu že mají sami strach. A technika? Kamery na parkovištích také nezaberou všechno. A i kdyby, než se ochranka rozhodne jednat, zloděj je i s lupem pryč.
parkoviště pro auta
Jak se tedy chovat aby naše auto neutrpělo újmu?
Prví zásadu jsem již naznačil. Nenechávat v autě nic, co by mohlo přilákat zloděje. Žádný mobil, žádnou peněženku. Pokud máte ještě autorádio s tzv. Tatrankou, tak ji sundejte. Pokud necháváte v autě kabelu, ve které jsou bezcenné věci, otevřete ji, ať si zloděj všimne, že nemá pro ni smysl riskovat. Pokud máte v tašce cennější věci, schovejte je do kufru auta. Totéž platí s pěkným oblečením, jako jsou bundy, saka atd. Ono samo značkové oblečení je pro zloděje lákadlem. A co teprve možnost, že v kapsách saka je něco cenného.
Druhou věcí je naznačit zloději, že si svůj majetek aktivně hlídáte. Zámek řadicí páky, nebo tyč k volantu. Pískovaný kód na sklech vozu. Zloději tyto primitivní záležitosti zkomplikuj odjezd. To že je auto více zabezpečeno, může zloději sdělit, i to že je vevnitř vozu ještě nějaké překvapení, které by mu mohlo být osudné. Mám tím na mysli autoalarmy.
Stoprocentní jistotu že vám zloděj auto „nenačne“, nebo že s ním neodjede, není. Jsou však v dnešní době systémy, které vůz dovolí vyhledat přes GPS. Tyto systémy jsou již vyšší cenové úrovně, takže se vyplatí u dražších vozů. Je ale na vás jak se k ochraně svého majetku postavíte a jak si svého vozu ceníte. Nedávejte ale zlodějům zbytečně šanci.

6 roky ago