Je vhodné měřit tloušťku pomocí BMI?

Touha po ideální postavě nás provází již odnepaměti. A ačkoliv je typičtější spíše pro ženy, nevyhnou se jí ani muži. Rozdíl je jen v tom, jaký typ ideálu máme a jak jej chceme dosáhnout.

Zatímco u mužů je to dnes postava s co největším množstvím svalů a vypracovanými „břišáky“, díky čemuž dokážou trávit hodiny v posilovně či při cvičení, u žen je to touha po co nejštíhlejší postavě. Ty to pro změnu obvykle řeší tím, že sníží příjem potravy.

detox1

Avšak jsme skutečně hubení, nebo tlustí? Podle některých by nám odpověď měl přinést výpočet BMI, tedy body mass index. Jedná se o rovnici, s jejíž pomocí bychom si měli spočítat, zda jsme štíhlí, lehce obézní nebo zda trpíme těžkou obezitou.

Jejím základem je samozřejmě poměr výšky a váhy. Koneckonců, jak již název napovídá, jedná se o index tělesné hmoty. Nikoliv hmotnosti, nýbrž hmoty. Zdá se to tedy jednoduché. Svou alespoň přibližnou výšku zná asi každý z nás, a hmotnost není příliš těžké zvážit. Pak už stačí jen ony údaje zadat do rovnice a hle, už víme, jak na tom jsme. Skutečně je to ale takto jednoduché?

Odpověď zní, že není. Problém je to, že tato rovnice nebere v úvahu rozdíly ve stavbě těla mezi jedinci. Máte člověka, který je přirozená „tyčka“, a jiného, který i když není tlustý, je robustně stavěný.

saty2

Navíc nemusí vždy jít jen o tuk, který tvoří nadbytečnou hmotnost. Může také jít o nadměrné zadržování vody v organismu, což je poměrně vážný problém, který je nutné co nejdříve řešit.

Proto pokud máte pocit, že vážíte příliš a nejde vám zhubnout, místo počítání rovnice navštivte doktora. Za vaši obezitu totiž může být zodpovědná právě voda v organismu či například příliš nízká či vysoká hormonální aktivita. Zde pak stačí jen nasadit příslušné léky, aby se situace spravila.

Je tedy dobré chtít mít ideální figuru, ale ne za každou cenu. Pokud máte nějaký problém, rozhodně navštivte lékaře. Rozhodně tím neprohloupíte.

4 roky ago