K čemu je užitečné měření úniku tepla

Možná jste již slyšeli o měření termokamerou. Koneckonců, je mnohdy vidět i ve filmech či seriálech, kdy si některá z postav vezme brýle, které místo obrazu ukazují tepelné obrazy. Ty jim pak slouží k tomu, aby i za tmy viděli, kde se skrývá hledaná osoba.

Ovšem tato technologie může mít i jiné využití, mnohem užitečnější pro běžného člověka. Ocení jej především majitelé domů. Jde o měření úniku tepla. O co se jedná?

termokamera2

Jako každý objekt, i domy podléhají zákonům termodynamiky. To znamená, že teplo vyzařuje do okolí. Ovšem to, jakou rychlostí vyzařuje, není vždy stejné. Závisí především na materiálu, který tvoří stěna domu. A samozřejmě, pokud je někde skulina, pak tudy teplo utíká tím rychleji.

Je samozřejmé, že snahou je, aby toto vyzařování bylo co nejmenší. To znamená nejen stavět z takových materiálů, které jsou špatnými vodiči tepla, ale také zjišťovat, jestli někde náhodou není nějaká mezera.

A zde právě přijde toto měření vhod. Provádí se v zimě, kdy je tepelné vyzařování největší. Dokáže určit, kde jsou v konstrukci „slabá místa“, kde dochází k nejrychlejší výměně vzduchu a kudy se tedy teplo dostává nejrychleji ven.

hypoteka3

Proč je to tak důležité? Především jde o peníze. Za každý joul tepla musíme zaplatit, a to i za ty, které jsou neúčinně vyzářeny do okolí. A je jasné, že nikdo nechce platit zbytečně za „ztracené“ teplo.

Avšak jak můžeme toto měření udělat? Nebojte, není potřeba si hned kupovat speciální drahou kameru. Stačí zadat zakázku specializované firmě, a oni už měření provedou sami, a výsledky vám oznámí.

Je samozřejmé, že za tuto službu budete muset zaplatit, avšak stále je to menší částka než ta, o kterou byste mohli zbytečně přijít, kdybyste o slabých místech vašeho domu nevěděli. Pokud totiž víte, kde přesně jsou, pak není problém je opravit. A věřte, že to se do budoucna vyplatí.

4 roky ago