Kombinace betonového a živého plotu


Máte vlastní rekreační chatu v krásném prostředí se zajímavým výhledem a dobře vycházíte se svými sousedy? Pak by vám někteří lidé mohli v dobrém slova smyslu závidět, ovšem možná, že záviděníhodný není váš plot v průčelí. Sice tudy můžete sledovat okolní krajinu, ale oplocení ze starého rezavého pletiva se začalo bortit a rozhodně nevypadá výstavně. Jednoho dne se rozhodnete plot strhnout a věnujete tomuto procesu celý víkend, načež vyvstává otázka, co dál.

Oplotit pozemek u příjezdové komunikace je nutné, ale rozhodně není nutné stavět tu zdlouhavě cihlovou zeď, anebo nové pletivo, které vám za pár let zas zchátrá, respektive hlavně jeho ocelové sloupky. Máme lepší nápad. Nechte tu vystavět betonový plot, snižte jeho výšku na přijatelnou úroveň, aby vám nekazil výhled, a doplňte jej z vnitřní strany živým plotem.

dřevěná chata

Zvenčí bytelný, zevnitř krásný – betonové ploty se dnes montují v zajímavém designu, jsou to tvarové odlitky s různými ornamenty a mohou vytvořit i hezkou ozdobu vaší parcely, ovšem dáváte-li přednost přírodním a živým plotům, ponechte jej pouze z vnější strany a uvnitř vysázejte túje, zimostráz, brest (jilm), ptačí zob nebo smrčky. Výhodou betonového základu je jeho úzký půdorys, desky zaberou jen čtyři centimetry na šířku.

zahrada s tulipány

Sami nebo s profesionály betonové ploty z Prahy lze stavět svépomocí, ovšem uvědomte si, že jde o náročný proces, kdy se manipuluje s deskami o hmotnosti přibližně jednoho metráku. Zvedání desek do výšky a zasouvání do drážek ve sloupcích vyžaduje mechanizační prostředky a tehdy vás vyjde levněji a bez starostí smlouva o dílo se specializovanou firmou, než někde pracně shánět jeřáb i s jeřábníkem či vysokozdvižný vozík. Náročné mohou být i výkopové práce a manipulace s materiálem, dovezeným na stavbu kamionem. Bez mechanizace si tu prostě neškrtnete.

7 měsíců ago