Plstění je jako alchymie

Plstění, na rozdíl od ručního pletení, nepatří k úplně nejrozšířenějším metodám, jak můžeme doma zpracovat vlnu. Ale je to velice zajímavá a nijak složitá nebo finančně náročná práce.

Co je plstění

Plstění je způsob, jak z ovčího rouna vznikne velice izolačně stálý textilní materiál, který se v minulosti používal na výrobu přikrývek, podložek, válenek (obuv), rukavic a například i oděvů vhodných na práci v lese v zimních měsících atd.

Jak začít

K práci je potřeba hlavně vlna. Plstit jde v podstatě každá, ale může to být namáhavé a s nejistým výsledkem. Nejlépe je pro tuto činnost použít vlnu zvanou „romanovka“. Dále je potřeba několik drobností, v závislosti na tom, zda jde o mokré plstění, nebo o plstění jehlou.

plstění

Pokud si chcete vyzkoušet metodu mokrého plstění https://www.prima-obchod.cz/produkty/kreativni-potreby/plsteni, kterou používali naši předci, tak si obstarejte ovčí rouno k plstění, které nemusí být tak pečlivě rozčesané, protože vlákna se nebudou od sebe oddělovat. Vlna by měla mít menší podíl lanolinu, který by práci překážel. Pro správné zpracování je potřeba mýdlo. Pokud si to chcete zkusit starou metodou, mýdlo bylo nahrazováno výluhem z kořene Mydlice lékařské. Toto kvítí je i dnes velice rozšířené a nebudete mít problém jej v přírodě najít.

plstění1

Jestliže chcete vyrábět tvarovaný kus plstěné vrstvy (například čepici), potřebujete i pevný střih z voděodolného materiálu. Pro plstění na ploše stačí jen pevná podložka, na kterou se vlákna vlny naskládají křížem přes sebe a hodně pokropí mýdlovou vodou ohřátou na co největší teplotu. Potom už stačí jen trpělivost a krouživým pohybem a stlačováním se vlákna ovčího rouna propojí. Pokud nebudete s konečnou podobou spokojeni, můžete postup opakovat. Pro začátek si tak můžete vyrobit například podložku na spaní pro psa, která ho bude krásně hřát.

Konečný produkt můžete obarvit barvou vhodnou na vlnu, nebo můžete plstit rovnou z předem obarveného materiálu a po získání zručnosti lze vyrábět na plstěné ploše i vzory. Hotový produkt lze ošetřit lanolinem, který ho chrání a zamezí dalšímu plstění.

4 roky ago