Podnikání po padesátce

Lidé nad padesát let jsou často znevýhodněni na trhu práce. Někdy není na škodu, když starší člověk začne po ztrátě zaměstnání rovnou podnikat. Zní to možná šíleně, ale padesátka není vůbec špatný věk na rozjezd podnikání.
kolegové u pc
V České republice společnost Agender odstartovala projekt INICIO 50, který má pomáhat lidem nad padesát let v rozjezdu podnikání. Podpora spočívá ve školení, jak založit firmu, jak sestavit podnikatelský plán, jak si vyřídit živnostenský list. Protože je to především nedostatek informací, který brzdí lidem v tomto rozhodnutí.
Dalším důvodem je samozřejmě strach ze zadlužení rodiny. Zadlužit se kvůli podnikání v tomto věku je opravdu velké riziko. Ovšem mnoho úspěšných podnikatelů začínalo podnikat bez kapitálu, případně dokázali najít investora. Existuje také takzvaný příspěvek na podnikání, jehož výše rozhodně nemusí být nijak zanedbatelná.
účetní doklad

Až 80% procentní šance

Čtvrtina nezaměstnaných lidí spadá do věku padesát let a výše. Začít podnikat je pak rozhodně příležitost pro tuto stále aktivní skupinu obyvatel.
Podobné projekty působí také v zahraničí. Podle výzkumů, které provedli ve Velké Británii, člověk starší 50 let, který začne podnikat do šesti měsíců od ztráty zaměstnání má osmdesátiprocentní šanci, že se na trhu uživí a uchová si jak sociální kontakty, tak také návyky. Naproti tomu člověk, který je neúspěšný v hledání zaměstnání začne mít celou řadu problémů.

  • Neúspěchy způsobené hledáním zaměstnání vede k pocitům méněcennosti, což se stává spouštěčem těžkých depresí
  • Člověk, který nechodí do zaměstnání, se dostává do sociální izolace, k čemuž přispívá i snížení příjmu, které je aktuálně na hranici životního minima
  • Člověk, který nedochází do zaměstnání, velmi rychle ztrácí pracovní návyky
  • Pokud se člověk cítí dlouhodobě hluboce frustrovaný, nutně se to odrazí také na mezilidských vztazích. Partnerské problémy jsou přirozeným důsledkem.
  • Mnozí lidé ve špatném psychickém stavu mají sklony k závislosti na alkoholu nebo sedativech.


Začít podnikat v určitém věku je nepochybně těžké. Ale často je nejlepší chvíle začít ve chvíli, kdy vlastně nemáte co ztratit.

6 roky ago