Pořizujeme psa

Po dlouhém zvažování jste se rozhodli pořídit si psa. Víte ale, jaké plemeno by to mělo být? Pro správný výběr byste měli zhodnotit několik kritérií, které Vám s výběrem pomůžou.
pes za plotem
Temperament
Při výběru psa je nutné vybírat taková plemena, která se hodí k našemu účelu. Musíme si uvědomit, zda chceme hlídače, gaučáka, nebo psa, s kterým bude možné cvičit psí sporty.
Velikost
Dále je nutno zvážit, jaký prostor pro psa máme. Pokud máme velkou zahradu, můžeme si pořídit třeba dogu nebo ovčáka. Pokud ale bydlíme v malé garsonce, kde se doga ani neotočí, sáhneme asi po menším plemenu.
Srst
Někteří psi línají hodně a jiní málo. Pokud bydlíme v bytě, musíme si uvědomit, že pořízení psa znamená pečlivější a častější úklid.
pes s kšírami
Plemeno
Po pečlivém uvážení těchto kritérií můžeme přistoupit k výběru konkrétního plemene. Průkaz původu u psa zaručuje rámcovou povahu a předpoklady, ke kterým bylo plemeno vyšlechtěno. Nevýhodou je vyšší cena, výhodou je, že si vyberete psa ke konkrétnímu účelu, a pokud budete chtít, je možnost uchovnění a dalšího množení.
Pozor si dejte na možnost pořídit „čistokrevného“ psa bez průkazu původu. Může se jednat o nelegální obchod tzv. množíren, které za účelem vysokého výdělku množí psi v nevhodných podmínkách a často se jedná o týrání zvířat, které často žijí ve svých výkalech bez krmení a čisté vody.
Další možností je vzít si psa z útulku . Uděláte dobrý skutek, a tito psi bývají velice vděční a dobří společníci. Nicméně, může se stát, že z minulosti si pes ponese nějakou vadu chování, špatné zkušenosti, bázlivost a podobně. S tím prosím počítejte, pokud se pro takového psa rozhodnete. Samozřejmě pracovníci útulku by Vám měli o konkrétním psu vše říct, ale stane se, že se nesetkali s úplně všemi možnými situacemi a neznají pejska tak dokonale, aby Vám mohli říct úplně vše.

5 roky ago