Připravte se na Island

Země ledu a ohně, jak se Islandu někdy říká, láká ročně statisíce turistů. Island je ráj pro nadšené geology, ale i amatéři dokáží obdivovat podivuhodné útvary z lávy, stříkající gejzíry, kouřící kopce, ledové kry i horké laguny.
Sny o melancholické krajině plné ovcí a kamenů si nemusíme nechat jen zdá. Předtím než vyrazíte, byste si ale měli ujasnit několik základních věcí.
island vodopád
Vyhlížejte levné letenky
Přímé lety z Prahy bohužel nejsou. Nejpravděpodobněji poletíte přes Londýn. Nechte si čas na přestup, zvláště pokud pokračujete jinou aerolinkou. Zpoždění jsou poměrně obvyklá a zmeškané letadlo je noční můra.

Přivezte si s sebou zásoby jídla
Většina potravin se na Island musí dovážet a kromě skvělého jogurtu zvaného skyr je tam většina věcí skutečně i na západní poměry nadceněná. Jídlo v restauraci příliš nedoporučujeme. Kromě ryb a plodů moře to není žádná sláva. Místní specialita, papuchalek nadívaný jablky, chutná jako předražená kachna.
kusy ledovce
Zvažte možnosti ubytování
Na Islandu můžete stanovat skoro všude. Je však otázkou, jestli si užijete týden pod stanem při konstantním dešti. Pokud jste dostatečně „outdooroví“, směle do toho. Kompromisem je ubytování v kempech, které mají alespoň nějaké zázemí.
Ti méně odvážní nebo rozumnější si pak zajistí tradiční ubytování v budovách. Je lepší tak učinit dopředu, zvláště v letních měsících, kdy jezdí na Island hodně turistů a kapacity hotelů jsou rychle naplněny.
severní polární záře
Vyberte si vhodný způsob přepravy
Plánujete roadtrip kolem celého ostrova? Pojedete jen po dobrých cestách nebo to střihnete vnitrozemím? Vhodné vozidlo se může stát otázkou přežití. Zapadnout s mini vozítkem na pláži, když se blíží příliv, není zážitek, který si chcete odvézt.
Alternativou je makačka na kolech. Musíte brát do úvahy, že na 95% vám bude foukat vítr do tváře a tělo bičovat déšť. Ale nakonec budete mít dobrý pocit ze sportovního výkonu a dovolené bez ekologické zátěže (dobře, letadlo nebudeme počítat).

6 roky ago