Schodiště jako protistresový faktor


Když se domů z práce vrací vystresovaný muž, může si připadat, že je úplně vyšťavený a bez energie. Není divu, protože nadbytek adrenalinu a kortizolu v krvi se starají o to, aby organismus přežil stresovou formu útoku, a tak k této situaci nasadí všechny páky. Tím ale vyčerpá zásoby minerálů a stopových prvků a především magnézia, takže je pak vhodné je doplnit ve stravě, jenže pokud dotyčný holduje bílému pečivu a sladkostem, ještě více si ublíží.

schodiště v domě

Proti stresu ovšem pomáhají i jiné zdroje, zejména vydatný spánek a vhodný pohyb. Ale jaký, aby to nebyl adrenalinový sport? Někteří lidé vám mohou radit, abyste chodili běhat do parku nebo plavat do bazénu či jezdit na kole, ale máme mnohem lepší tip na sport bez adrenalinu – chůzi po schodech. Chlorovaná voda v bazénu totiž ještě více přispívá ke stresu, běhání je díky otřesům na klouby a vnitřní orgány také mírně stresující a jízda na kole je vhodná pouze mimo silniční provoz, abyste nevdechovali toxické výpary z aut.

dřevěné schodiště

Mít doma schodiště je velký dar – můžete si tu totiž užít protistresovou léčbu každý den bez omezení. Chůze po schodech nahoru i dolů napodobuje chůzi v horském terénu, a to je jedna z nejzdravějších pohybových aktivit, což se ostatně projevuje na životě místních horalů, kteří se dožívají vyššího věku v plném zdraví. Po schodech se vyplácí našlapovat zcela naboso (bez ponožek), jednak to nepodkluzuje, a pak tím procvičujete i klenbu chodidel. Schody pomáhají zlepšit i funkci imunitního a lymfatického systému, posilují krevní oběh a lze je doporučit i seniorům. A kdo si troufá na posilování svalstva dolních končetin, může si naložit na záda zátěž, vložit do batohu třeba pytlíky s pískem a bude mít zajištěný posilovací režim naprosto dokonalý. Na posilování nohou, chodidel a hýždí prakticky nic jiného nepotřebujete.

4 měsíce ago