Spánek

Určitě každý z vás chodí spát, ale někteří mají spánkové nemoci a poruchy :
Ø Nespavost(insomnie) – trpí tím 10-15% populace. Projevuje se velkými problémy usnout a častým probouzením.
Ø Mikrospánek– trvá 3 – 15 sekund, potom se buď probudíte nebo usnete. Pokud se to stane řidiči, tak po probuzení (mikroprobuzení) se chová zmateně a panicky. To obvykle zapříčiní nehodu.
Ø Nadměrná spavost(hypersomnie) – trpí jím přibližně 5% populace. Člověk s tímto onemocnění má zkrácenou dobu bdělosti.
Ø Narkolepsie– snadno nemocného poznáte, jelikož náhle a nekontrolovatelně usíná v nepravidelných intervalech. Je to vlastně nervové onemocnění, které postihuje část mozku, jež kontroluje usínání a vstávání.
spánek táty se synem
Ø Obstrukční spánková apnoe(OSA) – projevuje se zástavami dechu (apnoemi) během spánku, které jsou ukončeny hlasitým zvukem (za-chrápáním).
Ø Noční děs –je to krátký děsivý sen (trvá od jedné do deseti minut), který doprovází pocení, zrychlené dýchání, bušení srdce, atd. Obvykle se probudíte s křikem, nebo si jen vyděšeně sednete a hned potom upadnete znovu do spánku. Ráno si obvykle nic nepamatujete.
Ø Noční můra– je to zlý sen, který se dostaví během snové fáze spánku. Po probuzení si postižený noční můru pamatuje, ale může ji rychle zapomenout. Obvykle se projevuje u dětí a dospělých, kteří prožili nějaké trauma.
spánek na břiše
Ø Spánková deprimace– je to vlastně nedostatek spánku. Zapříčiňuje ospalost, nemožnost soustředění a halucinace. Člověk má narušený spánkový rytmus, co zapříčiňuje obtížné usínání a přerušovaný spánek.
Ø Spánková paralýza– když se probudíte, tak se nemůžete hýbat a ani mluvit. Tento stav můžou provázet halucinace a pocit strachu.
Ø Mluvením ze spánku– tento jev doprovází mumlání, výkřiky nebo zpívání.
Ø Chrápání– je to vlastně jen zvuk vibrací, které prochází dýchacím ustrojím během spánku.

5 roky ago