Spánek

Určitě každý z vás chodí spát, ale někteří mají spánkové nemoci a poruchy https://www.alexika.cz/co-vite-o-spanku-nektera-tvrzeni-jsou-pravdiva-nektera-ovsem-ne/:

Ø  Nespavost(insomnie) – trpí tím 10-15% populace. Projevuje se velkými problémy usnout a častým probouzením.

Ø  Mikrospánek– trvá 3 – 15 sekund, potom se buď probudíte nebo usnete. Pokud se to stane řidiči, tak po probuzení (mikroprobuzení) se chová zmateně a panicky. To obvykle zapříčiní nehodu.

Ø  Nadměrná spavost(hypersomnie) – trpí jím přibližně 5% populace. Člověk s tímto onemocnění má zkrácenou dobu bdělosti.

Ø  Narkolepsie– snadno nemocného poznáte, jelikož náhle a nekontrolovatelně usíná v nepravidelných intervalech. Je to vlastně nervové onemocnění, které postihuje část mozku, jež kontroluje usínání a vstávání.
spánek táty se synem

Ø  Obstrukční spánková apnoe(OSA) – projevuje se zástavami dechu (apnoemi) během spánku, které jsou ukončeny hlasitým zvukem (za-chrápáním).

Ø  Noční děs –je to krátký děsivý sen (trvá od jedné do deseti minut), který doprovází pocení, zrychlené dýchání, bušení srdce, atd. Obvykle se probudíte s křikem, nebo si jen vyděšeně sednete a hned potom upadnete znovu do spánku. Ráno si obvykle nic nepamatujete.

Ø  Noční můra– je to zlý sen, který se dostaví během snové fáze spánku. Po probuzení si postižený noční můru pamatuje, ale může ji rychle zapomenout. Obvykle se projevuje u dětí a dospělých, kteří prožili nějaké trauma.
spánek na břiše

Ø  Spánková deprimace– je to vlastně nedostatek spánku. Zapříčiňuje ospalost, nemožnost soustředění a halucinace. Člověk má narušený spánkový rytmus, co zapříčiňuje obtížné usínání a přerušovaný spánek.

Ø  Spánková paralýza– když se probudíte, tak se nemůžete hýbat a ani mluvit. Tento stav můžou provázet halucinace a pocit strachu.

Ø  Mluvením ze spánku– tento jev doprovází mumlání, výkřiky nebo zpívání.

Ø  Chrápání– je to vlastně jen zvuk vibrací, které prochází dýchacím ustrojím během spánku.

Ohodnoťte příspěvek
2 měsíci ago