Stát – největší kriminálník?

Asociálně sociálně smýšlející politici na mne v poslední době nahrnuli tolik ‚dobrodějných‘ počinů, až mi z toho šla nejednou hlava kolem. Vždyť jenom namátkou zavzpomínejme:
a) Bylo rozhodnuto, že se bude ze státních peněz vyplácet 75 % dotace na dopravu pro mladé lidi a seniory. To aby prý tito tolik nestrádali, aby se dostali i někam, kam by se jinak nepodívali, protože by jim na to nezbývaly peníze.
b) Ještě dříve bylo rozhodnuto, že budou důchody zvýšeny víc, než to ukládá zákon, ač na to nebyly peníze, a nyní už se opět licituje o to, jak přidat důchodcům v příštím roce slíbených devět stovek, komu se kvůli tomu peníze seberou.
c) Nyní se mluví o tom, že by měl stát platit náhradní výživné i rodičům-samoživitelům, jimž jejich ex-partner a druhý rodič jejich dětí svévolně neplatí.
dva tisíce korun českých
A teď? Jak jsem se dočetl ve zpravodajství, zastal se dokonce sám Nejvyšší správní soud jisté oběti přepadení. Tato měla podle pravomocného rozsudku dostat od pachatele, jenž byl odhalen a odsouzen, 200000 korun jako bolestné a náhradu psychické újmy. Ovšem nedostala je. Protože pachatel skončil za mřížemi, kde se jak známo nedají vydělávat velké peníze, a tudíž by se tohoto odškodnění dočkala v nejlepším případě až poté, co bude tento po odpykání si trestu propuštěn a začne pracovat. Pokud tedy začne vydělávat.
lupič s pistolí
A jak Nejvyšší správní soud v souladu se zákonem rozhodl, musí takováto oběť své soudem určené odškodné dostat. Podle zákona o obětech trestných činů musí taková oběť v případě těžké újmy na zdraví dostat peněžitou pomoc 50000 korun a náhradu za prokázanou ztrátu na výdělku či náklady spojené s léčbou ve výši až zmíněných 200000 korun.
Má to pochopitelně zaplatit odsouzený pachatel. V čemž je ale háček, protože nejednou není možné z pachatelů peníze dostat, tito je zkrátka nemají. A v takovém případě to má podle Nejvyššího správního soudu zaplatit oběti stát. Přesněji ministerstvo spravedlnosti.
A stát potom tyto peníze může dodatečně po pachateli vymáhat.
Čímž se stát sám pasuje do role největšího kriminálníka, jakého u nás máme. Protože:
tisícovky a dvoutisícovky

1) Má platit klidně i všem obětem odškodné, což je povinností pachateli. Když to tedy stát platí, označuje se za pachatele sám.
2) Platí to z kapes nás všech, čímž okrádá všechny plátce daní. Bez ohledu na to, že tito jsou nevinní a nemají tak co obětem platit.
3) A to, co takto vyhodí z kapes daňových poplatníků, nakonec vlastně ani nemusí po pachateli chtít vrátit.
Čímž netvrdím, že jsou mi ony nebohé oběti lhostejné. Jen mi připadá krajně nevhodné, aby to stát platil za kriminálníky. Jimž už i tak platí až přehnaně luxusní pobyt v kriminálech.

6 roky ago