Vyhraje krvelačný zabiják nebo inteligentní ryba?

Celkově voda pokrývá 71% celé planety Země. Přesto se nemůžeme divit faktu, že se potkají dva predátoři. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, zápas delfína se žralokem je téma, které rozděluje diváky na dvě skupiny.
žralok pod sufraři

ŽRALOK VS DELFÍN
Nejdříve bych chtěla začít popisem základních věcí.
Žraloci jsou masožravci, nejsou moc dobře uzpůsobeni životu ve vodě, protože jen jedna látka, která jim pomáhá s nadlehčováním ve vodě je skvalen. Žralok musí být neustále v pohybu, aby mohl „dýchat“ jinak by umřel. Jeho tlamu tvoří několik řad ostrých trojúhelníkových zubů, jejich schopnost regenerace je neomezená.
Delfíni jsou také masožravci, mají na rozdíl od žraloků dobře vyvinutou hřbetní ploutev. Jejich tlama obsahuje až 140 zubů.

SOUBOJ ZAČÍNÁ!
Teď se tedy pustíme do samotného souboje. Mnoho vědců a mnoho teorií. Říká se, že delfín zabijí pro zábavu. Avšak samozřejmě jste mohli na internetu zahlédnout případy, kdy delfín dokonce pomohl člověku, když byl ohrožen žralokem. Pokud se tedy setkáte s delfínem, až si zajedete na dovču k moři, dávejte pozor! Když se k vám otočí břichem, aby jste ho mohli pohladit, raději berte nohy na ramena. Přesto se útoky berou jako obrana matky, která má poblíž svá mláďata či samec v období páření.

3. 2. 1..
Nejpravděpodobnější teorie říká, že vítězem je delfín. Jak je to možné?
Žraloci odjakživa nebyli pro lidstvo roztomilým zvířátkem a tento dojem nezlepšil ani film Čelisti od Spielberga. Proto by se mohlo zdát, že vítěz je jasný.
delfíni u útesu
Ale opak je pravdou. Jak už jsem dříve zmínila, žralok má jedno velkou nevýhodu a to, že se musí stále pohybovat a nemůže k tomu couvat či nemá dostatečně ohybné tělo. Dokáže se tedy jen odchýlit stranou.
Zato delfín je velice inteligentní a ohebný. Souboj tedy začíná ve většině delfín, kdy se snaží zasáhnout citlivá místa – žralokovo břicho. Zde jsou skoro nechráněné vnitřnosti a žralok nemá skřele, které chrání žaberní oblouky. Tímto dokáže žraloka omráčit a znemožnit mu pohyb a vyústí to ve smrt.

Ne vždycky se to delfínům povede, netvrdím, že toto je jediný způsob vítězství, avšak tato teorie se mi zamlouvá nejvíce a přijde mi velmi reálná.

5 roky ago