Vyvinutý sektor služeb značí dobře rozvinutou moderní ekonomiku

Byť to někteří z nás neradi vidí, poctivá práce už dlouho není ta, kdy se lopotíte dvanáct hodin u pásu nebo u lopaty. Je to sice, alespoň se to tak zdá dle diskutérů na internetu, jediná preferovaná práce, ale přeci jen – stát, který se spoléhá stále na těžkou manuální práci a vyzdvihuje zemědělství, je více méně špatně rozvinutý, většinou také nic jiného ani nemá. Dnes, pokud má moderní stát zaměstnáno pouze několik málo procent z celkového počtu v zemědělství, tak se naprosto nic neděje. Valná většina lidí je dnes zaměstnána v sektoru služeb a ve finančním sektoru.
call center.jpg
Nijak se nedevalvuje zemědělství, jenom už není třeba tolik lidí. Pod službami si skutečně můžeme představit cokoliv, od masáže, po poradenství a všechno mezi tím. Velká inflace služeb nastala hlavně po revoluci, kdy se odvázaly všechny zákazy podnikání a mohlo se začít konečně volně podnikat. Krize v letech 2008 a 2009 trošku poznamenala vývoj české ekonomiky, ale pouze proto, aby zase o pár let vyletěla nahoru.
práce kadeřnice.png

Kvalitní služby jsou a budou nedostatkové

Lidí, kteří podnikají, je spoustu, byť by neměli. Ne všichni mají vůbec chuť poskytovat kvalitní služby, pro některé je stále prioritní pouze zisk. My bychom se hlavně měli soustředit na to, abychom si správně vybrali. Většinou jsme však až přespříliš přehlceni informacemi a reklamou, které se navzájem překřikují. Člověk je zmatený – neví, kdo přesně poskytne tu nejvyšší kvalitu za dobrou cenu, jak ostatně všichni slibují. V klasické ekonomické teorii se bavíme o nějaké rovnováze trhu. Ta však v realitě nemůže ani existovat. Mělo by fungovat pravidlo, že spotřebitel bude například užívat služeb kvalitních, zatímco ty špatné prostě odpadnou. Jenomže spotřebitel se ne vždy chová skutečně racionálně.

Zkuste vsadit kromě recenzí i na váš vlastní subjektivní pocit

Recenze jsou dobrá věc, mohou vám něco říci o produktu či službě, aniž byste znali cokoliv jiného než jméno či název. Zkušenosti, kladné i záporné, ostatních uživatelů nám pomohou udělat obrázek. Nevsázejte však na ně vždy, někdy mohou pořádně mást! Například všichni mohou doporučovat místní kadeřnictví, ale jakmile vejdete, tak prostě víte, že se jedná jenom o další „tovární“ místo, kde se lidé střídají na židlích jako na běžícím pásu.

6 roky ago